iCAN Phantom

Home 9 DESKTOP 9 iCAN Phantom

Zatrać się w muzyce

Nowy, analogowy wzmacniacz słuchawkowy klasy referencyjnej ze wbudowanym wzmacniaczem do słuchawek elektrostatycznych, zaawansowanym interfejsem użytkownika i systemem sterowania podłączonym do sieci.

Nowy, niezwykły punkt odniesienia

Nowy analogowy wzmacniacz słuchawkowy iFi klasy referencyjnej, iCAN Phantom, wykorzystuje znanego Pro iCAN, udoskonala i poprawia każdy element jego obwodu, aby jeszcze bardziej podnieść jego wydajność. Zawiera również technologię z Pro iESL — wcześniej oddzielnego komponentu — dla słuchawek elektrostatycznych i dodaje nowy, zaawansowany interfejs użytkownika, a także podłączony do sieci system sterowania.

 Rezultat? Wzmacniacz słuchawkowy naprawdę godny swojego flagowego statusu. 

Wzorowa jakość wykonania, zaawansowana technologia, niezrównana specyfikacja i niezwykła wszechstronność, fachowo zaprojektowane, aby napędzić każdy typ słuchawek do pełnego potencjału dźwiękowego. Od ultraczułych słuchawek IEM, przez najlepsze dynamiczne przetworniki i planarne słuchawki magnetyczne, po najbardziej energochłonne konstrukcje elektrostatyczne, iCAN Phantom zapewnia naprawdę wyjątkowe wrażenia słuchawkowe — doskonale dostosowane do wymagań słuchacza. 

iCAN Phantom działa również jako wysokiej klasy przedwzmacniacz — do zasilania końcówki mocy i kolumn (lub aktywnych głośników) – umożliwiając połączenie odsłuchu słuchawkowego i głośnikowego w jednym systemie audio o wysokiej wydajności.

Rolls-Royce wśród flagowców

Konstrukcja iCAN Phantom sprawia wrażenie dwóch jednostek, ale w rzeczywistości jest to pojedyncze, dwupoziomowe urządzenie, którego pełna głębokość jest w pełni wykorzystywana dzięki wielowarstwowej konstrukcji wewnętrznej. Jego obudowa jest wykonana z aluminium, z dolną warstwą zawierającą połączenia kablowe z przodu i z tyłu, a górna część jest wyposażona w elementy sterujące i kolorowy wyświetlacz OLED. 

W górnej części iCAN Phantom znajduje się dopasowany panel z przyciemnianego szkła, który pozwala zobaczyć obwody wzmacniacza i świecące lampy audio. Okrągłe aluminiowe otwory wentylacyjne zapewniają, że obwody wewnątrz się nie przegrzewają. 

Gdy nie są używane, gniazda z przodu lub z tyłu można ukryć za pomocą zgrabnego aluminiowego panelu, który mocuje się magnetycznie. Panel ten zawiera również karty danych dla ustawień napięcia polaryzacji elektrostatycznej. iCAN Phantom jest również dostarczany z atrakcyjnym, łatwym w użyciu aluminiowym, wysokiej jakości pilotem zdalnego sterowania.

Opowieść o dwóch stopniach wejściowych

iCAN Phantom posiada dwa stopnie wejściowe — jeden oparty na lampie, a drugi półprzewodnikowy — umożliwiając użytkownikowi przełączanie się między nimi w czasie rzeczywistym.

To tak, jakby mieć trzy wzmacniacze w jednym, każdy z inną prezentacją dźwięku. 

Tryb półprzewodnikowy oferuje tempo i bezpośredniość. Tryb lampowy dodaje płynności i swobodnej dynamiki. Tryb Tube+ podkreśla wpływ brzmieniowy lamp, zapewniając urzekające, romantyczne ciepło, które może pasować na przykład do akustycznych i wokalnych gatunków muzycznych.

 Lampy GE5670 mają oczekiwaną żywotność około 10 000 godzin użytkowania. Kiedy w końcu nadejdzie czas na ich wymianę, przyciemniany szklany panel iCAN Phantom można łatwo zdjąć, aby zapewnić dostęp, co oznacza, że zadanie można wykonać w ciągu kilku minut. Wzmacniacz jest również kompatybilny z lampami 6922.

 

Elektrostatycznie dobre!

Większość słuchawek generuje dźwięk za pomocą przetworników dynamicznych (lub z ruchomą cewką), które poruszają powietrze. Mniejsza liczba wykorzystuje planarne membrany magnetyczne, które różnią się formą i działaniem, ale nadal wykorzystują pola magnetyczne do wywoływania ruchu. W segmencie słuchawek z wyższej półki znajduje się jeszcze jeden, rzadki, ale fantastycznie brzmiący typ przetworników — słuchawki elektrostatyczne. 

Przetworniki elektrostatyczne wymagają oddzielnego zasilacza. iCAN Phantom łączy naszą oryginalną technologię samodzielnego zasilacza iESL ze zwykłą technologią wzmacniacza, tworząc pojedynczy wzmacniacz, który z powodzeniem poradzi sobie z każdym typem słuchawek. 

Korzystają na tym wszyscy użytkownicy, ponieważ jakość komponentów i przemyślana konstrukcja obwodu wymagana do zapewnienia tak wysokiego poziomu wydajności ze słuchawkami elektrostatycznymi podnosi wydajność wzmacniacza również z innymi typami słuchawek.

Uproszczone napięcie biasu

Słuchawki elektrostatyczne mają różne wymagania, jeśli chodzi o napięcie polaryzacji. 

iCAN Phantom posiada dwa wyjścia dla elektrostatów — jedno ustawione na „normalne” napięcie polaryzacji 230V, drugie oferujące zmienne napięcie polaryzacji pomiędzy 500V a 640V, wybierane przez użytkownika. Jeśli wybrane zostanie niewłaściwe napięcie, możliwe jest uszkodzenie słuchawek.

 Aby to znacznie zmniejszyć, iCAN Phantom posiada szereg kart danych, które określają różne napięcia polaryzacji (są one dostarczane ze wzmacniaczem). Wystarczy wybrać kartę, która pasuje do specyfikacji słuchawek i włożyć ją do gniazda na nie — dostępne są karty dla 500V, 540V 580V, 600V, 620V i 640V, każda z poręcznym przewodnikiem z tyłu pokazującym, która marka słuchawek jest kompatybilna z danym napięciem.

Każde połączenie jest dostępne

iCAN Phantom oferuje szeroką gamę opcji połączeń zbalansowanych i single-ended. Wyjścia słuchawkowe znajdują się z przodu, a wejścia źródłowe i wyjścia przedwzmacniacza z tyłu. Oto podsumowanie: 

Wejścia źródłowe – 1x zbalansowane XLR (L/R), 3x RCA (L/R) 

Wyjścia słuchawkowe – 1x 3-pinowe zbalansowane XLR (L/R), 1x 4-pinowe zbalansowane XLR, 1x zbalansowane 4,4 mm, 1x 6,3 mm (faza dodatnia), 1x 6,3 mm (faza odwrócona) i 1x 3,5 mm (zawiera technologię S-Balanced redukującą zniekształcenia o 50 procent) 

Elektrostatyczne wyjścia słuchawkowe – 1x 5-pinowe ze standardową polaryzacją, 1x 5-pinowe z niestandardową polaryzacją 

Wyjścia przedwzmacniacza – 1x zbalansowane XLR (L/R), 1x RCA (L/R)

iFi Nexis — sterowanie przez sieć

iCAN Phantom jest pierwszym produktem wyposażonym w iFi Nexis, moduł, który w połączeniu z aplikacją zapewnia kompleksowy, skalowalny system sterowania podłączony do sieci. 

Funkcje oferowane przez Nexis będą z czasem rozwijane. W momencie premiery aplikacja Nexis umożliwia urządzeniu z systemem Android lub iOS działanie jako „super pilot zdalnego sterowania” dla iCAN Phantom, zapewniając dostęp do dodatkowych funkcji niedostępnych za pośrednictwem panelu czołowego wzmacniacza lub standardowego pilota zdalnego sterowania.

 Aplikacja może wyświetlać informacje diagnostyczne i pozwala użytkownikowi monitorować stan operacyjny iCAN Phantom w czasie rzeczywistym — na przykład napięcia, stan i przewidywaną żywotność lamp próżniowych itp. Może być również używany do stosowania bezprzewodowych aktualizacji oprogramowania układowego iCAN Phantom, pobierając i instalując pliki aktualizacji za pośrednictwem domowej sieci Wi-Fi.

 Wraz ze wzrostem liczby urządzeń iFi kompatybilnych z Nexis i rozszerzaniem funkcjonalności aplikacji, rozwinie się połączony z siecią „ekosystem” iFi — jedna aplikacja spełniająca wszystkie wymagania, jak usługa concierge dla klientów iFi. Umożliwi to dostarczanie i udostępnianie dodatkowych funkcji opartych na oprogramowaniu na istniejących urządzeniach iFi, a także zapewnienie bezpośredniej pomocy technicznej, a nawet potencjalnie sklepu internetowego w aplikacji.

Pojemnościowe zasilanie bateryjne iCAN Phantom, pierwotnie opracowane dla Pro iESL, jest nieodłącznym elementem jego wysokiego poziomu wydajności. Zamiast polegać na zasilanym z sieci przełączanym obwodzie step-up, duża bateria z kondensatorów foliowych o napięciu znamionowym 1000 V DC jest ładowana i od czasu do czasu uzupełniana za pomocą zasilania sieciowego. Ta „wirtualna bateria akumulatorów” zapewnia czyste zasilanie prądem stałym, całkowicie wolne od wszelkich zakłóceń prądu przemiennego i przełączania — idealne zasilanie wysokonapięciowe dla słuchawek elektrostatycznych.

Konstrukcja obwodu zbalansowanego od dawna uważana jest za prawą ścieżkę do doskonałości dźwięku w projektowaniu wzmacniaczy high-end, ale termin „zbalansowany” jest używany na różne sposoby i nie zawsze oznacza to samo. iCAN Phantom doprowadza zbalansowaną konstrukcję obwodu do ekstremum — w pełni różnicową od wejścia do wyjścia, minimalizując szumy i przesłuchy w ścieżce sygnału, zapewniając najwyższą czystość dźwięku. 

Zasadniczo „w pełni różnicowy” projekt obwodu — lub True Differential Balanced, jak go nazywamy — oznacza, że każdy kanał (lewy i prawy) jest w pełni oddzielony w projekcie obwodu, a każdy z tych kanałów ma dwa oddzielne sygnały o równym poziomie, ale przeciwnej polaryzacji (dodatniej i ujemnej). Wymaga to zastosowania czterech oddzielnych obwodów wzmacniacza, dwóch dla lewego kanału i dwóch dla prawego kanału — jest to znacznie bardziej kosztowne i skomplikowane niż w przypadku obwodów single-ended, ale korzyści dźwiękowe są tego warte.

 Obwód True Differential Balanced w iCAN Phantom jest sprzężony z regulatorem głośności z sześcioma pokładami – po dwa pokłady dla każdego kanału (dodatni i ujemny), a ostatnie dwa pokłady służą do monitorowania działania regulacji głośności. Zmotoryzowany potencjometr regulacji głośności jest wykonany na zamówienie przez ALPS w Japonii i jest wyjątkowej jakości.

iCAN Phantom posiada kilka unikalnych cech, które odróżniają go od innych wzmacniaczy słuchawkowych. Jedną z nich jest wbudowanie dwóch stopni wejściowych — jednego lampowego, a drugiego półprzewodnikowego — umożliwiając użytkownikowi przełączanie się między nimi w czasie rzeczywistym. Te stopnie wejściowe są całkowicie oddzielne, co oznacza, że mogą być krótkie i bezpośrednie, aby zapewnić optymalną czystość, zamiast komplikować ścieżkę sygnału (na przykład poprzez przełączanie zaworów w i z jednego obwodu). 

W pełni dyskretny półprzewodnikowy stopień wejściowy klasy A wykorzystuje tranzystory J-FET, podczas gdy w pełni zaworowy obwód klasy A wykorzystuje ręcznie dobraną, komputerowo dopasowaną parę lamp General Electric 5670, wysokiej klasy wariant lampy 6922. Stopień ten posiada dwa tryby wybierane przez użytkownika — Tube i Tube+. Ten drugi minimalizuje ogólne wzmocnienie pętli, a tym samym ujemne sprzężenie zwrotne, zapewniając inny kompromis między naturalnymi harmonicznymi lampy a wydajnością przejściową.

Trzy ustawienia wzmocnienia – 0dB, 9dB i 18dB – umożliwiają precyzyjne dopasowanie wzmacniacza do podłączonych słuchawek. Jednolite wzmocnienie (0dB) jest przydatne do zapewnienia niskiego poziomu szumów przy bardziej czułych słuchawkach i IEM, podczas gdy wyższe ustawienia wzmocnienia pozwalają w pełni wykorzystać trudniejsze obciążenia słuchawek, zapewniając doskonały dynamiczny headroom.

Dla słuchawek dynamicznych i planarnych oraz IEM.

iCAN Phantom zawiera dwie oddzielne matryce analogowe Space, jedną dla słuchawek, a drugą dla głośników, z automatycznym przełączaniem między nimi.

 XSpace dla słuchawek został zaprojektowany w celu kompensacji efektu „lokalizacji w głowie”, który może wystąpić podczas korzystania ze słuchawek do słuchania muzyki, która została zmiksowana przy użyciu pary głośników, skutecznie poszerzając scenę dźwiękową słuchawek, aby zapewnić bardziej przestronne i podobne do głośników wrażenia. XSpace dla głośników zwiększa szerokość pozornej sceny dźwiękowej poza szerokość podyktowaną umiejscowieniem głośników.

 Obie formy XSpace mają wiele poziomów, które można wybrać zgodnie z preferencjami lub całkowicie wyłączyć ze ścieżki sygnału.

XBass jest zastrzeżonym obwodem analogowym i może być włączony w celu wzmocnienia niskich częstotliwości, a jego wyrafinowanie umożliwia to przy jednoczesnym zachowaniu definicji basu i bez zamulania średnich tonów. Jest to przydatne na przykład w przypadku niektórych słuchawek z otwartym tyłem, które brzmią basowo; „koryguje” basy, dzięki czemu słuchacz słyszy niskie częstotliwości zamierzone przez artystę. iCAN Phantom oferuje trzy stopnie XBass – 10 Hz, 20 Hz i 40 Hz – lub można go całkowicie wyłączyć ze ścieżki sygnału.

Jakość transformatora ma kluczowe znaczenie dla jakości dźwięku, dlatego iCAN Phantom zawiera wykonany na zamówienie transformator PPCT (Pinstripe Permalloy Core Transformer). Zawierają one hybrydowy rdzeń GOSS/Mu-Metal i skomplikowane wielosekcyjne uzwojenie z pionowymi i poziomymi sekcjami, wykorzystujące niezwykle cienki drut, który jest ręcznie nawijany z wielką precyzją. Transformator ten zapewnia wyjątkowo szerokie pasmo przenoszenia, bardzo niskie zniekształcenia i doskonałą liniowość.

Opatentowany przez iFi obwód tłumi sygnał wyjściowy, aby lepiej pasował do wysokoczułych IEM (monitorów dousznych), usuwając potencjalne szumy tła i zwiększając użyteczny zakres głośności. Układ ten można opcjonalnie zastosować do wyjść 3,5 mm i zbalansowanych 4,4 mm.

Dla słuchawek dynamicznych i planarnych oraz IEM.

iCAN Phantom to niezwykle potężny wzmacniacz słuchawkowy, zdolny do dostarczenia ponad 15 000 mW ze zbalansowanych wyjść i ponad 5 760 mW z wyjść single-ended przy obciążeniu 16 omów. Jeśli chodzi o napięcie, może dostarczyć ponad 27V do obciążenia 600-omowego; w przypadku słuchawek elektrostatycznych dostarcza do 640V.